W tej chwili tylko propozycje - za niedługo opisy i zdjęcia


 

 1. Prelekcja  z pokazem  technik - Stare  techniki  fotograficzne dziś -Osoby uczestniczące w prelekcji i  pokazie dowiedzą się o historii i współczesnych artystach tworzących w następujących technikach: Kamerze otworkowej, procesie wprost pozytywowym, Gumie chromianowej , Gumoil, Mokrym kolodionie, Ambrotypi , Technikce pigmentowej, Cyjanotypit , Talbotypii, papierze solnym, Technice chromianowoproszkowej. Ponadto będą mogli zobaczyć "na żywo" stary sprzęt fotograficzny, prace wykonane we wszystkich tych technikach, a nawet wykonać zdjęcia (odbitki) w dwóch technikach. Prelekcja z pokazem przeznaczona jest szczególnie dla szkól plastycznych, artystycznych, kół zainteresowań, klubów i towarzystwa o charakterze artystycznym, klubów historycznych wszelkiego rodzaju artystów plastyków i fotografików którzy chcą rozwinąć swój warsztat, wszystkich osób chcących zobaczyć -dotknąć "na żywo" i poznać stare techniki otrzymywania obrazu. Osoby uczestniczące w pokazie nie musza mieć żadnego doświadczenia fotograficznego.
  Pokaz ten jest zalecany osobą które nie wiedza jakie warsztaty wybrać, której techniki się nauczyć.
  Czas trwania 2,5-3 godzin
   

 2. Pokazy sprzętu fotograficznego z przełomu wieku w stylowym ubiorze z lampą błyskowa na magnezje. (rekonstrukcje).
  Osoby uczestniczące w pokazie mogą zobaczyć drewniany aparat z przełomu XIX i XX wieku, zobaczyć i dotknąć negatywy szklane kolodionowe, mogą odpalić lampę na magnezję, oraz zrobić sobie zdjęcia we fraku i cylindrze. W międzyczasie mogą wysłuchać krótka historie początków fotografii. Pokaz rekonstrukcyjny może być połączony z prezentacją w skróconej formie jednej ze starych technik. Pokaz może być wykonywany na imprezach plenerowych oraz dla grup zorganizowanych.

 1. Warsztaty/pokazy cyjanotypii na papierze (stara i nowa technika)
  Warsztaty mają na celu nauczenie uczestników robienia odbitek metodą cyjanotypii na papierach. Uczestnicy nie muszą mieć żadnego doświadczenia zarówno z dziedziny chemii jak i fotografii. Warsztaty zawierają wszystkie elementy od przygotowania chemii i negatywu po wywołanie i suszenie. Warsztaty zawierają również wykład z historii danej metody.
  Pokaz polega na zaprezentowaniu uczulania papieru, naświetlania i wywoływania go.
  Uczestnicy mogą samodzielnie naświetlić papier cyjanotypowy i wywołać gotową fotografię, poznają również krótka historię tej metody. Pokaz może być wykonywany na imprezach plenerowych.
   

 2. Warsztaty/pokazy cyjanotypii na szkle i drewnie.
  Warsztaty mają na celu nauczenie uczestników robienia odbitek metodą cyjanotypii na szkle i drewnie. Uczestnicy nie muszą mieć żadnego doświadczenia zarówno z dziedziny chemii jak i fotografii. Warsztaty zawierają wszystkie elementy od przygotowania chemii i negatywu po wywołanie i suszenie. Warsztaty zawierają również wykład z historii danej metody.
  Pokaz polega na zaprezentowaniu naświetlania i wywoływania papieru oraz szkła i drewna.
  Uczestnicy mogą samodzielnie naświetlić przygotowany papie, szkło i drewno i wywołać gotową fotografię, poznają również krótka historię tej metody oraz technikę przygotowania poszczególnych materiałów. Pokaz wykonywany jest jedynie dla grup zorganizowanych.
   

 3. Warsztaty/pokazy cyjanotypii na papierze dla dzieci (wersja skrócona)
  Warsztaty mają na celu nauczenie uczestników robienia odbitek metodą cyjanotypii na papierach. Uczestnicy nie muszą mieć żadnego doświadczenia zarówno z dziedziny chemii jak i fotografii. Warsztaty są skrócone o etap przygotowania chemii. Warsztaty zawierają również wykład z historii danej metody.
  Pokaz polega na zaprezentowaniu uczulania papieru, naświetlania i wywoływania go.
  Uczestnicy mogą samodzielnie naświetlić papier cyjanotypowy i wywołać gotową fotografię, poznają również krótka historię tej metody. Pokaz może być wykonywany na imprezach plenerowych.

 1. Warsztaty gumy chromianowej jednowarstwowej.
  Warsztaty
  mają na celu nauczenie uczestników robienia odbitek metodą Gumy Chromianowej. Uczestnicy nie muszą mieć żadnego doświadczenia zarówno z dziedziny chemii jak i fotografii. Warsztaty zawierają wszystkie elementy od przygotowania chemii i negatywu po wywołanie i suszenie. Warsztaty zawierają również wykład z historii danej metody.

 1. Warsztaty gumy chromianowej dla dzieci (wersja skrócona)
  Warsztaty mają na celu nauczenie uczestników robienia odbitek metodą Gumy Chromianowej. Uczestnicy nie muszą mieć żadnego doświadczenia zarówno z dziedziny chemii jak i fotografii. Warsztaty są skrócone o etap przygotowania chemii Warsztaty zawierają również wykład z historii danej metody.

 1. Warsztaty gumoil.
  Warsztaty mają na celu nauczenie uczestników robienia odbitek metodą gumoil.
  Uczestnicy nie muszą mieć żadnego doświadczenia zarówno z dziedziny chemii jak i fotografii. Warsztaty zawierają wszystkie elementy od przygotowania chemii i negatywu po wywołanie i suszenie. Warsztaty zawierają również wykład z historii danej metody.

 1. Warsztaty/pokazy techniki mokrego kolodionu
  Warsztaty mają na celu nauczenie uczestników robienia negatywów metodą mokrego kolodionu na szkle. Uczestnicy nie muszą mieć żadnego doświadczenia zarówno z dziedziny chemii jak i fotografii. Warsztaty zawierają wszystkie elementy od przygotowania chemii ustalenia ekspozycji po zabezpieczenie negatywu. Warsztaty zawierają również wykład z historii danej metody.
  Pokaz polega na zaprezentowaniu przygotowania negatywu oraz fotografowaniu na płytkach szklanych metoda mokrego kolodionu.
  Uczestnicy są światkami przygotowania negatywu do naświetlenia oraz jego wywołania, są tez modelami do zdjęć. Poznają również krótka historię tej metody. Pokaz może być wykonywany na imprezach plenerowych.

 1. Warsztaty/pokazy papieru solnego i talbotypii
  Warsztaty mają na celu nauczenie uczestników robienia odbitek solnych i talbotypii na papierze. Uczestnicy nie muszą mieć żadnego doświadczenia zarówno z dziedziny chemii jak i fotografii. Warsztaty zawierają wszystkie elementy od przygotowania chemii i negatywu po wywołanie i suszenie. Warsztaty zawierają również wykład z historii danej metody.
  Pokaz polega na zaprezentowaniu w postaci prelekcji multimedialnej historii tej metody oraz procesu przygotowania papieru. Uczestnicy mogą też zobaczyć odbitki wykonane ta metodą. Pokaz wykonywany jest jedynie dla grup zorganizowanych.
   

 2. Warsztaty/pokazy technika chromianowoproszkowa ( nazywana też woodburytypia uproszczoną albo buritypią).
  Warsztaty mają na celu nauczenie uczestników robienia odbitek metodą chromianowoproszkową na papierach. Uczestnicy nie muszą mieć żadnego doświadczenia zarówno z dziedziny chemii jak i fotografii. Warsztaty zawierają wszystkie elementy od przygotowania chemii i negatywu po wywołanie i suszenie. Warsztaty zawierają również wykład z historii danej metody.
  Pokaz polega na zaprezentowaniu uczestnikom w postaci krótkiego wykładu metody uczulania i zabarwiania papieru oraz pokazaniu sposobu odsłaniania obrazu
  Uczestnicy mogą samodzielnie odsłaniać światłocienie na wcześniej przygotowanym papierze. Każdy z uczestników zabiera wykonana przez siebie odbitkę. Pokaz może być wykonywany na imprezach plenerowych.
   

 3. Warsztaty/pokazy fotografia otworkowa – jak zbudować samemu aparat otworkowy.
  Warsztaty mają na celu nauczenie uczestników wykonywania kamer otworkowych i wykonywania nimi zdjęć. Uczestnicy nie muszą mieć żadnego doświadczenia zarówno z dziedziny chemii jak i fotografii. Warsztaty zawierają wszystkie elementy od przygotowania kamery do wykonywania fotografii. Warsztaty zawierają również wykład z historii danej metody.
  Pokaz polega na zaprezentowaniu uczestnikom w postaci krótkiego wykładu historii kamery otworkowej oraz różnych kamer otworkowych. Uczestnicy mogą naocznie przekonać się jak działa kamera otworkowa. Mogą również zrobić sobie zdjęcie taka kamerą
  Pokaz może być wykonywany na imprezach plenerowych.

 1. Podstawy fotografii – czyli jak okiełznać aparat. (warsztaty)
  Warsztaty mają na celu zapoznanie uczestników z podstawowymi funkcjami aparatu. Wyjaśniają czym jest ekspozycja, co się dzieje gdy przestawiamy czas a ,co gdy przestawiamy przysłonę. Kiedy i po co ozywać lampy błyskowej. Przedstawiana są podstawowe zasady kompozycji.
   

 2. Archiwizacja zdjęć (prelekcja/ warsztaty).
  Prelekcja wykład z pokazem o podstawowych zasadach sortowania i przechowywania zdjęć.
  Warsztaty -wykład z pokazem o podstawowych zasadach sortowania i przechowywania zdjęć połączony z ćwiczeniami praktycznymi.
   

 3. Proste programy do obróbki zdjęć (prelekcja/ warsztaty).
  Prelekcja wykład z pokazem o przedstawiający proste a przydatne programy/ program i jego funkcje.
  Warsztaty -wykład z pokazem o przedstawiający proste a przydatne programy/ program i jego funkcje połączony z ćwiczeniami praktycznymi.
   

 4. Jak robić ciekawe zdjęcia – sztuka kompozycji (prelekcja/ warsztaty).
  Prelekcja wykład z pokazem o podstawach kompozycji
  Warsztaty - wykład z pokazem o podstawach kompozycji połączony z ćwiczeniami praktycznymi w plenerze czy też w studio ( martwa natura).
   

 5. Guma chromianowa – w Polsce i na świecie (prelekcja)
   

 6. Kaczyka na Bukowinie Rumuńskiej skrawkiem Polski. (prelekcja)
   

 7.  Fotografia jako sztuka na przestrzeni wieków (prelekcja).
   

 8. Estetyka niedoskonałości –renesans starych technik fotograficznych (prelekcja z pokazem różnych
  technik i prac).
   

 9. Fotografia i fotograficy - wybrani przedstawiciele i ciekawe pomysły (prelekcja).
   

 10. Fenomen paszyński – wioska twórców ludowych (prelekcja).

 

Zobacz też fotorelacje z warsztatów.

Jeśli państwo poszukują prezentacji albo warsztatów dostosowanych do potrzeb grupy z zagadnień fotografii historycznej, fotografii artystycznej oraz praktycznych zagadnień związanych z robieniem zdjęć i ich obróbki proszę o kontakt.

Michał Piotrowski

tel. 515232892, 184436767 (N. Sącz)

 fotna@wp.pl